Malé Javorské jezero

03.08.2017

Všude hlásili, že bude nejteplejší den v roce, tak proč si v takovém krásném počasí, (které zrovna my tak milujeme) nezajít na výlet. Ideálka, když si k tomu ještě vezmete 3 psy (z toho jednoho máte na hlídání a moc neposlouchá) a když si ještě někde přečtete, že je to vhodný pro kočárek (a ono zas tak moc není) a že je to vhodné ke koupání (a všude jsou značky, že je tam zákaz koupání).

Zaparkovali jsme pod Velkým Javorem, vyndali kočárek, miminko, psy, odchytili jsme psa na hlídání ze silnice a vyrazili. První část cesty je vhodná spíš pro hodně terénní kočárky, který naštěstí máme. Naštěstí v tom kočárku máme také hodně terénní holčičku, která čim horší terén, tim líp spí. Takže když pak byla možnost vybrat si z horší kamenitý cesty a lepší cesty, šli jsme tou horší (no dobře, nevěděli jsme, že ta lepší tam také vede).

Pokud jste tam zrovna byli taky a pohoršovali jste se nad tím, že v jezeře řádí 3 psi. Byli to ti naši... A buďte rádi, že jsme tam neřádili ještě my s mužem, pač já fakt někde četla, že je to vhodný ke koupání - i když mi to bylo u šumavskýho ledovcovýho jezera krajně podezřelý, ale lidi tam taky leželi na ručníkach u jezera a až pak jsme si všimli, že plavky na sobě nemá nikdo a ve vodě jsou jen naši psi :) Takže pokud si někde přečtete to samý co já, fakt tomu nevěřte!

Jinak jezero je podle mě jedno z nejkrásnějších šumavských jezer! Okolo něj vede stezka, která je teda s kočárkem náročnější, ale pokud máte s sebou někoho, kdo vám pomůže v některých úsecích kočárek poponést, v pohodě to dáte. U jezera je také restaurace, kde se můžete občerstvit, což jsme v nejteplejším dnu v roce uvítali. 

Až na to, že mi psi nalili vodu do bot a já v tom hicu čvachtala celou cestu zpátky, hodnotim tento výlet jako hodně povedený a určitě bude Malé Javorské jezero patřit k mým oblíbeným. A myslim, že Andělka to bude mít stejně - díky terénu se po dlouhý době přes den fakt kvalitně vyspala :)

Info: Jezero leží na německé straně Šumavy v Bavorsku. Není tak hluboké a nachází se na něm 3 plovoucí ostrovy. Dříve nebylo tak velké, v roce 1885 se navýšila jezerní hráz, zadrženou vodu pak využívali k plavení dřeva. Jezero je bez ryb, posledního pstruha tu viděli v roce 1972, znovuvysazení ryb bylo neúspěšné.