Na skok do Budapešti

10.05.2018

Původní plán byl jet na cca 5 dní na takovou minidovču na Slovensko do hor. Ale člověk míní a psi mění a nakonec z toho bylo na otočku na jednu noc do Budapešti. Výlet byl totiž v rámci krytí naší psí holčičky Adélky.

A nakonec se mnou ani nejeli děti s mužem, ale má kámoška Bára, která přistupovala v Brně, vzala za mě řízení a zase mi pak do toho Brna odvezla, abych přežila cestu. Mam totiž problémy s usínáním za volantem a kort po takovym náročným víkendu jaký jsem měla. No... ona Bára za tim volantem usíná teda taky... ale nějak jsme to spolu zvládly :)

Neměly jsme moc času, ale rozhodně jsem nechtěla Budapešť opustit jen tak. Už jsem tam jednou byla a Budapešť je opravdu krásný město. Volba na výlet padla nakonec na Markétin ostrov. Cestou na ostrov jsme si ještě udělali selfíčko s parlamentem, který je jednou z hlavních dominant města.

Na Markétin ostrov se dostanete autem po mostu, zaparkujete na placeném parkovišti a můžete vyrazit na přijemnou procházku po ostrově. Doporučuju si předem zjistit, že v Maďarsku se platí forintama a ne eurama. Pak se vám jednoduše stane, že si na ostrově nekoupíte ani zmrzku... Jako my, samozřejmě...

Na ostrově najdete úžasné místo k odpočinku. My dělali samé jéé a aaach... Ať už jsme procházeli růžovou zahradou, japonskou zahradou, viděli jsme sportovní areály, termální koupaliště, nádherný park, mini zoo atd. Jen zpívající fontánu zrovna čistili...

Na délku má ostrov 2,5km a na šírku asi 500m. Najdete tu i 5km běžecký okruh a hlavně jdete podél úchvatné Dunaje. A komu by se nechtělo pěšky, může si tu půjčit kolo (pokud máte forinty, samozřejmě).

No a pokud máte forinty, můžete zas autem normálně odjet a jet domů... Pokud je nemáte a neumíte maďarsky ani číst, máte celkem prekérku... My řešením situace strávily minimálně půl hodiny, načež nám teda bylo lámanou angličtinou řečeno, že jediná naše možnost, je zaplatit parkovný kartou (já samozřejmě na kartě měla 45Kč a to mi nestačilo...). Naštěstí to zachránila Bára a my mohly Ostrov i celou krásnou Budapešť opustit.

Info: Markétin ostrov se nachází uprostřed Budapešti na Dunaji. Jeho rozloha je 0,965km2. Původně se ostrov jmenoval Zaječí ostrov, ale nyní je pojmenován po sv. Markétě, která zde žila ve 13.stol. v dominikánském klášteře. Na ostrově se najde řada zajímavostí, např. památník na sjednocení města v roce 1873 nebo 57m vysoký vodojem z roku 1911, který je dnes přestaven na rozhlednu. Na své si zde přijdou milovníci odpočinku i sportu.