Praděd

06.06.2018

Praděd - Ovčárna - Ztracené kameny - Skřítek

3 holky, 3 krosny a 3 psi

Původně jsme chtěly vyjít trochu dřív, ale vzhledem k našemu pozdějšímu příjezdu s Marťou na Moravu jsme vycházely z Karlovy Studánky na Praděd až cca o půl 7 večer.

Trasu nám naplánovala Bára, která je místní. Cestu nahoru zvolila Bílou Opavou. Což je opravdu krásná trasa potůčkem do kopce. Sem tam velký šutry, sem tam dřevěné schůdky, mostíky,... Moc fajn teda není, když začne pršet a vy musíte dávat pozor, abyste někde neuklouzly a strachovat se o psy, aby někam nespadli. Pač pokud máte australský ovčáky, víte, že oni moc pozor nedávaj...

Cesta nahoru byla dlouhá asi 7km. Zažily jsme za těch pár kilometrů déšť, duhu, teplo i západ slunce. Já zažila taky utrpení v podobě extrémně těžké krosny. Možná kdybych neměla tak ráda alkohol, šlo by se mi trošku líp. A asi taky kdybych neměla psy a nemusela jim tahat granule - na příště jim pořídim vlastní batůžky!

Noc jsme měly prožít/přežít v malinkým vestibulu na Pradědu ve spacáku na zemi. Udělaly jsme si příjemný večer s lahví vína, kterou jsem s vypětím všech sil dotáhla nahoru a následně plakaly nad vylitým (plným!!!) vínem, který nahoru dotáhla Marťa.

Noc byla neklidná. Neustále nás budila zima nebo stesk po rozbité lahvi...

Ráno jsme vstaly před 5 na východ slunce, který za tu noc (ale jo i za tu lahev...) opravdu stál. Pak jsme daly ještě hoďku spánku a šupajdily dolů na Ovčárnu, kde jsme si daly (nebo aspoň já) zelňačku a jedno točený ke snídani. (V tu chvíli mi přestalo být smutno po lahvi.)

U snídaně jsme se seznámily s jakýmisi pány, kteří očividně měli také pánskou jízdu, jen těch pivek ke snídani skousli o něco víc než já. Ti nám doporučili moc pěknou trasu po hřebeni na Skřítek.

Po chvilce stoupání jsme se dostaly na hřeben a šly moc příjemnou trasu po hřebenech ke Ztraceným kamenům. Pak nastalo klesání, který sice zas tak příjemný nebylo, protože já si z kopce vždycky oddělám nohy, ale po příchodu na Skřítek (což je restaurace u silnice) jsem na to s ovocnýma knedlíkama s pivkem zase zapomněla :)


Info: Praděd (1492 m.n.m.) je nejvyšší horou Jeseníků i celé Moravy. Na vrcholu stojí televizní vysílač s rozhlednou. Na vrchol vede asfaltová silnice.