Srní (Vlčí výběh), Borová Lada (Soví voliéry, Chalupská slať)

31.08.2017

aneb Jak jsme jeli na vlky a viděli jsme jen dvě veverky a na rybí líheň a měli zavřeno

O vlkach na Srní všichni mluví a píšou, tak jsme se tam samozřejmě museli vypravit taky. Kort když tam mají ještě rozkošný mláďátka.

Den před mi kamarádka říkala, jak viděli jen dva a čtvrt vlka, tak jsem si říkala, že my budem mít určitě víc štěstí. Výprava činila 3 děti, 2 maminky. No... neviděli jsme žádnýho. Teda viděli. Všichni kromě mě... Nacpala jsem se do chumlu lidí, kde všichni říkali: "Vidíš ty dva stromy? A ten kámen? Tak tam leží a má tam takhle položený tlapičky." No já viděla asi 100 stromů a 50 kamenů, ale 0 tlapiček... Ale za to jsme hned vedle viděli 2 veverky. No tak aspoň něco. Děti si tam pohráli na hřišti a vyrazili jsme dál.

Další zastávka měly být soví voliéry a rybí líhně v Borové Ladě. Našli jsme jen soví voliéry, kde nám řekli, že rybí líhně mají otevřeno jen v úterý. Je středa. No dobře no. Chudák Mareček, ten ani nechtěl jet na výlet, že se bude radši dívat na Vágnera a když slyšel o rybach, tak ožil. Aspoň že sovy jsme viděli skoro všechny a Marča to bez ryb nějak přežil. 

Ještě jsme se se cestou stavěli na Chalupské slati, která byla už delší dobu v seznamu mých výletních cílů.  Od parkoviště to je jen asi půl kilometru, cesta je tam po nádherným dřevěným chodníčku. Okolo rostou borůvky, brusinky, borovice, břízy a je to tam fakt nádherný. Celá Chalupská slať je nádherná! Sice tam ryby nejsou, ale Marča je vidí skoro všude a navíc tam byly krásný vážky.

Ještě si děti pohráli na dětském hřišti, které bylo cestou a mohli jsme frčet domů. A na vlky, jedině brzo ráno. Jak jsme se dozvěděli od jedné paní, která tam byla s dětma dřív jak my a viděli jich 6...

Info: Vlčí výběh má 3ha, uprostřed výběhu je vyvýšená 300m dlouhá lávka. Mimo výběh vede naučný okruh o stopach šelem a rostlinach. Na lávce jsou informace o tom jak vlci komunikují. 

Soví voliéry jsou postavené pro sovy, které běžně žijí na Šumavě. 

Chalupská slať - Průměrná hloubka je 1,9m, rozloha 137ha a uloženo je zde asi 2 340 000 m3 rašeliny. Na plovoucích ostrůvcích je řada vzácných rostlin.